Manifest 2042

Autor: Peter Maroncik | 30.7.2014 o 10:53 | (upravené 4.8.2014 o 16:37) Karma článku: 5,70 | Prečítané:  329x

Neustále sa mnohí z nás na niečo sťažujú. Že nie je práca, že máme hlboko do kapsy,  že všetko zdraželo, že politici kradnú, že je mládež stále drzejšia, že už ani to počasie nie je to čo bývalo, že sú párky teplé a zmrzlina studená.

Ja patrím k tým, čo sú so svojím životom spokojný. Ďakujem osudu, že som sa narodil tu a teraz, na území strednej Európy začiatkom sedemdesiatich rokov minulého storočia. V období a na území bez vojenských konfliktov a tragických prírodných katastrof. Čo viac si priať?

S čím však spokojný nie som, lepšie povedané čo má už nejakú dobu desí, to je vývoj západnej civilizácie, ktorej sa cítim byť súčasťou. Je evidentné, že západná civilizácia dospela svojho blahobytného vrcholu. Jasným príznakom je klesajúca pôrodnosť a starnúca populácia, ktoré blahobytnú, a teda rozmaznanú a pohodlnú, spoločnosť vždy sprevádzajú.  Zároveň mám pocit, že sa slušnou rýchlosťou rozbiehame dolu kopcom dejín. Hoci nás história učí, že civilizačný cyklus má svoje pravidlá a fázy, ktoré už viedli k zániku niekoľkých významných civilizácií, nie sme schopní či ochotní sa z toho poučiť. Paradoxne, faktory, ktoré nás doviedli na vrchol – liberálna demokracia, voľný trh, globalizácia, osobné slobody, sociálna i imigračná politika – sa mi momentálne zdajú byť aj faktormi, ktoré nás neúprosne ako ťažké závažie ťahajú na dno, a to teda hlavne v zápase s civilizáciou moslimskou, prípadne čínskou.

Zjednodušene a s trochou nadsázky by sa dalo povedať, že za vznikajúci marazmus môže

  • Feminizmus – emancipované ženy chcú robiť kariéru a nechcú rodiť deti,
  • Socializmus – neefektívne míňanie zdrojov na prebujnený štátny aparát a nadimenzovanú zdravotnú a sociálnu politiku,
  • Multikulturalizmus – nekontrolovateľný príval cudzincov z nepriateľských civilizácií.

Tieto tri oblasti sa zlievajú do spoločného menovateľa. Ženy nechcú rodiť, sociálny a dôchodkový systém nijak „neznevýhodňuje“ ľudí s málo potomkami, no a chýbajúcu pracovnú silu musia nahrádzať cudzinci. Pokiaľ teda sami a dobrovoľne radšej nespadnú do štedrej sociálnej siete.

Rovnako si myslím, že významnou brzdou riešenia problémov je aj liberálna demokracia s jedným rovnocenným volebným hlasom pre každého občana a príliš krátkym volebným obdobím zameraným na krátkodobé ciele,  s chabou víziou do dlhodobejšej budúcnosti a stratou kontinuity po každých ďalších voľbách.

To, kam sme dospeli s humanizmom, lepšie povedaná ultrahumanizmom, tiež pridáva olej do ohňa. Za porušovanie pravidiel neprichádza adekvátny trest, a preto sa pravidlá vypláca porušovať. Čo však prichádza okamžite, to je onálepkovanie tých, čo sa snažia bez servítky pomenovať súčasné problémy, a to ako fašistov a xenofóbov.

V ďalších častiach sa chcem postupne trochu podrobnejšie venovať načrtnutým problémovým oblastiam našej spoločnosti, ako môjho skromného osobného vyjadrenia sa k stavu dnešného sveta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?